Η Carmen, η Rosana, η Maite, η Marta, η María José, η Amparo, η Pupe, η Elena, η Lola και η Isabel είναι η ομάδα των εθελοντών που συντονίζουν το Συμβούλιο Επιτρόπων Κοινωνικής Δράσης (PAS) του Ιδρύματος CARF. Η οντότητα έχει ως στόχο να συμπληρώσει τη δραστηριότητα της CARF για την εξυπηρέτηση της Εκκλησίας και των ιερέων. Τα χρήματα που συγκεντρώνουν, από τις πολλές δραστηριότητες που πραγματοποιούν, συμβάλλουν σε διάφορες πρωτοβουλίες. Μία από τις πιο επιτυχημένες δραστηριότητες ονομάζεται Teje que teje: "Η ομάδα εθελοντών πλέκει βρεφικά ρούχα τα οποία πουλάμε μέσω της εβδομαδιαίας υπαίθριας αγοράς μας και των μεγάλων εξαμηνιαίων αγορών που διοργανώνουμε στο PAS. Κάνουμε επίσης εργασίες κατά παραγγελία για ιδιώτες και εταιρείες - πείτε μας τι χρειάζεστε", εξηγεί η Maite, η συντονίστρια.
Τρεις από τις εθελόντριες που πλέκουν κάθε Πέμπτη είναι η María Teresa, η Lourdes και η Rosa. Πλέκουν ρούχα για μωρά και παιδιά. Μπότες, σκούφους, πουλόβερ, καλύμματα για πάνες, φουστάνια, κουδουνίστρες, κουβέρτες, αυστριακά μπουφάν... τα πάντα για μωρά. "Τώρα, πολλές γιαγιάδες παραγγέλνουν από εμάς τα προικιά των εγγονών τους και τα χρήματα που συγκεντρώνονται πηγαίνουν για τις ανάγκες των ιερέων και των ιεροδιδασκάλων", εξηγούν.
Αυτές οι τρεις εθελόντριες πλέκουν ρούχα για μωρά και παιδιά εδώ και τέσσερα χρόνια. Και οι τρεις είναι συνταξιούχοι: η μία είναι νοσοκόμα, η άλλη δασκάλα και η άλλη συγγραφέας από χόμπι. Αυτή η δραστηριότητα συγκεντρώνει περίπου 10 κυρίες κάθε Πέμπτη. "Αυτό που είναι πιο επιτυχημένο είναι το σετ από πουλόβερ για νεογέννητα, με τις μπότες και τα σκουφάκια τους", εξηγούν.
Για να λάβετε μέρος σε αυτή τη δραστηριότητα, δεν χρειάζεται να είστε ειδικοί στο πλέξιμο, αρκεί να είστε ενθουσιώδεις και να έχετε μια ελάχιστη εμπειρία. "Η Maite και η Maritere, που ξεκίνησαν αυτή τη δραστηριότητα, μας έχουν διδάξει πολλά για το πώς να τελειώνουμε τα ρούχα. Είμαστε ευτυχείς που συμβάλλουμε σε αυτή τη δραστηριότητα και είμαστε σε θέση να για να βοηθήσει τους ιεροσπουδαστές και τους ιερείς του Ιδρύματος CARF".λένε.
En la imagen vemos a Rosa, Lourdes y María Teresa, tres voluntarias de la Fundación CARF que se reúnen todos los jueves para tejer ropa de bebé para ayudar a la formación de sacerdotes y seminaristas. El dinero recaudado se destina a las becas que concede la Fundación, o bien a otras necesidades de los sacerdotes en sus diócesis de origen. "Nosotras, encantadas de contribuir con esta actividad a ayudar a los seminaristas y sacerdotes de CARF", dicen.
Τα χρήματα που συγκεντρώνουν από τις πολυάριθμες δραστηριότητες που διεξάγουν συμβάλλουν σε διάφορες πρωτοβουλίες. Για παράδειγμα, η δωρεά ιματίων και λειτουργικών αντικειμένων σε νεοχειροτονηθέντες ιερείς μέσω του Θήκη ιερού αγγείου (σακίδιο πλάτης). Κάθε χρόνο στο Διεθνές Σεμινάριο Bidasoa στην Παμπλόνα, διοργανώνεται μια πολύ ιδιαίτερη συνάντηση μεταξύ των εθελοντών και των ευεργετών και φίλων του Ιδρύματος CARF. στην οποία το σακίδιο αυτό δίνεται σε κάθε σεμιναριοφόρο που επιστρέφει στην επισκοπή του για να χειροτονηθεί ιερέας.
Αυτό το οικογενειακή ημέρα πάντα τελειώνει με μια πολυαναμενόμενη στιγμή: οι διαχειριστές του PAS διανέμονται σακίδια πλάτης σε 25 ιεροσπουδαστές Οι φοιτητές του τελευταίου έτους επιστρέφουν στις χώρες καταγωγής τους, όπου θα χειροτονηθούν μετά από μια έντονη περίοδο εκπαίδευσης στις εκκλησιαστικές σχολές του Πανεπιστημίου της Ναβάρα.
Οι δραστηριότητες PAS συμβάλλουν επίσης στην προώθηση της ιατρικές-υγειονομικές ανάγκες ιερέων ή ιεροσπουδαστών εκτοπισμένων ατόμων από τις χώρες καταγωγής τους, καθώς και φροντίδα και βοήθεια σε ασυνόδευτους ηλικιωμένους ιερείς.
Επιπλέον, βοηθούν στη χρηματοδότηση της υλικής υποστήριξης για διάφορες εργασίες σε ενορίες σε άπορες χώρες.
"Τώρα, πολλές γιαγιάδες παραγγέλνουν από εμάς τα προικιά και τα βρεφικά ρούχα των εγγονών τους και όλα τα χρήματα που συγκεντρώνονται πηγαίνουν για τις ανάγκες των ιερέων και των ιεροδιδασκάλων του Ιδρύματος CARF.
Ορισμένες από τις δραστηριότητες που εκτελούν είναι οι εξής:
Οργανώνουν επίσης απογευματινά γεύματα με έναν ιερέα ή ιεροσπουδαστή. Αν θέλετε να γίνετε εθελοντής του PAS, μάθετε περισσότερα στη διεύθυνση αυτόν τον σύνδεσμο, μέσω αυτού του email, [email protected]ή καλέστε τη Rosana, 659 057 320 ή την Carmen, 659 378 901.
Marta Santín, δημοσιογράφος που ειδικεύεται στις θρησκευτικές πληροφορίες.